NETİZ TV
net portal

Venezuela,buzullarını kaybeden ilk ülke oldu

20. yüzyıl boyunca yükselen atmosferik sıcaklıklar buzulların hızla küresel bir daralmasına neden olmuştu. Tropik And Dağları bu değişikliklerden en çok etkilenen yerlerin başında geliyordu.

Venezuela’daki buzullar geçtiğimiz yüzyıldan beri hızla geri çekiliyordu. 1991’de beş buzul, ülkenin kuzeybatısındaki Sierra Nevada de Mérida dağının zirvesine yakın köşe kısımlarını işgal etti. Şimdi, sadece bir buzul, Venezuela’nın en yüksek ikinci Humboldt Zirvesinde kaldı, ancak 30 yıl önceki boyutunun onda biri kadar oranda küçüldü. Araştırmacılar 10 ya da 20 yıl içinde tamamen tükeneceklerini tahmin ediyor.

Bir Alman kaşif ve doğabilimci olan Alexander von Humboldt’un adını taşıyan Humboldt buzulunun geri çekilmesi, en son buz devrinde Venezuela’da 250 mil karelik alanı kaplayan buz tabakasının geri çekilmesindeki 20.000 yıllık sürecin son aşamasıdır. İnsan kaynaklı İklim değişikliği eritme sürecini hızlandırdı ve Humboldt buzulunun kaybolmasıyla Venezüella tüm buzullarını kaybetmiş ilk ülke oldu.

Humboldt buzulunun kaybolması sadece bilim için bir kayıp olmakla kalmayacak, tropikal buzullardan eriyen suya bel bağlayan And Dağları sakinleri üzerinde de derin bir etkisi olacaktır. Çünkü kurak sezon boyunca, buzullardaki akış yıl boyu tatlı su elde etmek için çok önemlidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Yorumlar