NETİZ TV
geleceğin net portalı

“NATO, Türkiye’yi Suriye’ye karşı yalnız bıraktı”

Bu yorum, Alman Der Spiegel dergisininin internet sayfasındaki haber-analizde yer aldı. Haberde, NATO’nun defalarca Suriye’nin saldırısına uğrayan Türkiye’yi yalnız bıraktığı, verilen desteğin de “söz”de kaldığı belirtildi. Haberde, NATO’nun Akçakale olayı sonrası Ankara’nın çağrısı üzerine toplandığını da dikkat çekildi.

Der Spiegel’ın analizinde, Suriye’nin top mermisiyle Akçakale’de 5 Türk vatandaşını öldürmesi sonrasında, Ankara’nın cevabının sert olduğunu, misillemede bulunarak sınır boyunca Suriye’deki hedefleri vurduğu belirtildi.

Akçakale saldırısından sonra Türkiye’nin çağrısı üzerine NATO’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de olağanüstü toplandığı hatırlatılarak, dış dünyaya karşı İttifak’ın müttefiki Türkiye ile “dayanışma” ve “arka çıkacağını” açıkca ilan ettiğini ancak kapalı kapılar ardında farklı bir tavır takındığı iddia edildi. Haberde NATO’nun Suriye’de “askeri bir macera”ya girmekten korktuğu belirtildi.

Der Spiegel analiz haberinde, NATO’nun bu tavrının dün Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’ın açıklamalarında da açıkca görüldüğünü savundu.

KÖNİ: NATO “AKÇAKALE”Yİ SALDIRI OLARAK GÖRMÜYOR

Devletler hukuku uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, NATO’nun Türkiye’ye destek mesajını değerlendirdi. Hasan Köni, desteğin sadece “psikolojik” olduğunu, savaşa girme boyutunu kapsamadığını söyledi. Köni, NATO’nun Akçakale olayını bir saldırı olarak görmediğine dikkat çekti:

Kaynak: rsfmradio.com/2012_10_05/NATO-Turkiyeyi-Suriyeye-karsi-yalniz-birakti/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Yorumlar