NETİZ TV
geleceğin net portalı

Muhammed Mursi düştü!

(22:45)

RRY

Ordunun Pazartesi günü Mursi’ye tanıdığı 48 saatlik süre bugün doldu, halk yeniden sokaklara indi. Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el-Sisi’nin konuşmasıyla birlikte, Mursi’nin Başkanlığı sona ermiş oldu.


Güncelleme:09:43
AFP’nin haberine göre, Mısır Ordusu sözcüleri, Mursi’nin gözaltında tutulduğunu doğruladı.

Daha önce de Müslüman Kardeşler sözcüsü, Mursi’nin savunma bakanlığı binasına götürüldüğünü açıklamıştı.

Güncelleme:08:45

Müslüman Kardeşler sözcüsü Gehad el Haded, Reuters’e yaptığı açıklamada Mursi’nin Savunma Bakanlığı’nda tutulduğunu söyledi.

Güncelleme:03:37

Mursi’nin tüm başkanlık ekibiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Muhafızları tarafından bir askeri tesiste tutuldukları iddia ediliyor.

Güncelleme:03:23

AFP’ye konuşan bir kaynak, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve general Martin Dempsey’in Mısır ordusu komutanlarıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktardı. Görüşmede Mısırlı komutanların ABD’ye, sivil bir hükümetin hızla göreve başlayacağı konusunda güvence verdikleri ileri sürülüyor.

Güncelleme:03:11

Mursi’nin gözaltında tutulduğu iddiası çeşitli kaynaklarca doğrulanıyor. Buna göre Mursi ve yakın çalışma ekibi bilinmeyen bir yerde ev hapsinde tutuluyorlar.

Güncelleme: 02:55

Mursi’nin gözaltına alındığı iddia ediliyor. Müslüman Kardeşler sözcüsünün twitter hesabından ileri sürdüğüne göre, başkanlık makamının birçok üyesi gibi Mursi de ev hapsinde tutuluyor.

Mısır’da gerçekleşen darbeye ilk destek açıklaması ise Suudi Arabistan’dan geldi. Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı olarak yemin etmesi beklenen Adli Mansur’a bir tebrik mesajı göndererek, bu kritik aşamada Mısır’ın yönetimini üstlendiği için kutladı.

Güncelleme:02:31

Mısır Sağlık Bakanlığı’na göre, bu gece 17 kentte yaşanan çatışmalarda 8 kişi hayatını kaybetti, 343 kişi yaralandı.

Associated Press’e konuşan Mısırlı bir yetkili ise, Müslüman Kardeşler’e bağlı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin liderlerinden Saad El-Katatni ve Hayret El-Şatır’ın tutuklandığını belirtti.

Güncelleme: 02:20

El Cezire’nin Mısır’daki yayını yasaklandı. Reuters ve El Cezire’nin bildirdiğine göre, güvenlik güçleri kanal ofisine gelere 5 personeli de gözaltına aldı. El Cezire, Tahrir meydanındaki protestocular tarafından, Mursi yanlısı haber yapmakla suçlanıyordu.

Bu arada ülkenin çeşitli kentlerinde çatışmaların devam ettiği, ölü ve yararlılar olduğu ifade ediliyor.

ABD ise Mısır’da yaşayan ya da Mısır’a seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarını, ülkede devam eden politik ve sosyal karışıklıklardan dolayı uyardı ve zorunlu görevliler dışında ABD Elçilik çalışanlarının ve ailelerinin ülkeden ayrılmasını istedi.

Güncelleme: 02:11

ABD Başkanı Obama Mısır’daki gelişmelere dair değerlendirmede bulundu. Obama Mısır ordusuna hızlı ve sorumlu bir şekilde hareket edip tüm yetkiyi demokratik olarak seçilmiş bir sivil hükümete devretmesi çağrısında bulunurken, ordunun Mısırlı kadın ve erkeklerin, barışçıl gösteri, hukuka uygunluk ve adil yargılama da dahil tüm haklarının korunmasını garanti altına almasını beklediklerini belirtti.

Güncelleme: 02:04

El Mayaden’in bildirdiğine göre, ordunun yönetimi almasından sonra 300 İhvan üyesi ve lideri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Hakkında karar çıkan isimlerin gözaltına alınmaya başlandığı belirtiliyor.

Güncelleme: 01:58

Ordunun yönetime el koyduğunu açıklamasının ardından saatler geçmesine karşın, Tahrir’i dolduran kitle dağılmıyor.

Bu arada, Reuters, Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un Cumhurbaşkanı olarak bugün yemin edeceğini bildirdi.

Güncelleme 22:45
Genelkurmay Başkanı El-Sisi’nin açıklamasından sonra Mursi’den yandaşlarına çağrı geldi. Mursi:”Darbeyi reddediyorum, görevim başındayım halkı direnişe çağırıyorum!” Halk ise çoktan kutlamalara başlamış durumda.

El Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed el Tayyip, ordunun açıkladığı siyasi yol haritasını desteklediğini söyledi. Kıpti Patriği Tovadros ise yol haritasının tüm Mısırlıların güvenliğini garanti altına aldığı ve siyasi bir vizyon ortaya koyduğunu savundu.

Güncelleme 22:20
El-Sisi’nin konuşmasıyla halk Mursi’nin düşüşünü kutlamaya başladı. Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Adli Mansur seçimlere kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek

Güncelleme 22:10
Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el-Sisi canlı yayında açıklama yapıyor. El Sisi: Askeri kuvvetler bölünmenin ve çatışma olmamasını istedi. Ancak devlet yönetimi tarafından reddedildi. Mursi’nin Pazartesi günü yaptığı açıklama halkın taleplerini karşılamaktan uzaktı. Partiler yol haritasında anlaştı. Anayasa askıya alındı, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar geçici hükümet oluşturulacak.

Ordu’dan Mursi’ye “artık Başkan değilsiniz” mesajının verildiği, Başbakan’ın da görevden alındığı belirtiliyor.

Güncelleme 21:50
Mısır ordusunca tasarlanan ve BBC’nin de ulaştığı “yol haritası”, yeni Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını, yeni anayasanın askıya alınmasını ve Meclis’in feshedilmesini içeriyor. Muhammed Mursi’nin Cumhurbaşkanlığı Muhafızları’na ait Salah Salim’deki misafirhanede bulunduğu bildirildi.

Mısır Ordusu resmi Facebook sayfasında yayımladığı açıklamada askerlerin Mursi yanlısı göstericilere ateş açıtığı haberlerini reddetti. Açıklamada, ‘Bu iddialar tamamen yalan ve uydurma’ denildi.

Güncelleme 21:35
Mısır Devlet Televizyonu, kısa bir geçiş döneminin ardından Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçiminin yapılacağını duyurdu.

Güncelleme 20:35
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: “Mısır’da tüm taraflar şiddeti azaltmak için birbirleriyle görüşme yolunda adım atmalı.” ABD’den gelen açıklamalarda “darbe olup olmadığını teyit edemedikleri” bilgisi de yer alıyor.

Güncelleme 19:55
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “ülkenin siyasal ve ekonomik istikrarı için bu meşruiyete saygı gösterin” ifadeleri kullanıldı.

El Cezire, Cumhurbaşkanı Mursi’nin tüm yardımcılarının Cumhurbaşkanlığı sarayını terk ettiğini ve sarayda sadece Mursi’nin kaldığını iddia etti.

Müslüman Kardeşler’in İngiltere’deki Sözcüsü Mona el Kazzaz BBC’ye konuştu: “Başlıca korkum askeri yönetime geri dönülmesi. Ordu siyasi sahnenin bir parçası olmamalı.” Oysa Müslüman Kardeşler’in iktidara uzanmak için 17 aylık askeri yönetime ses çıkarmadığı biliniyor.

Güncelleme 19:44
Wall Street Journal Muhabir Reem Abdellatif: Mursi ve Müslüman Kardeşler’e karşı sloganlarda başı kadınlar çekiyor. ‘Sesimizin bile günah olduğunu söylediler. Kahrolsun Müslüman Kardeşler’in Dini lideri’ diyorlar.

El Masri El Youm internet sitesine göre, Selefi Cihadçı lider Muhammed el Zevahiri ‘insanları korkmamaya ve tereddüt etmemeye çağırıyoruz. Mısır’daki kardeşlerimiz Müslüman Kardeşler’i temin ederiz ki hiç bir koşulda kaybeden biz olmayacağız’ dedi.

Güncelleme 19:25
Ordu, Mursi ve üst düzey yetkililer için seyahat yasağı getirdi. Mursi’nin bir çağrı yaparak, “askeri darbeye şiddete başvurmadan direnin” dediği belirtiliyor. Öte yandan, orduya bağlı birliklerin Başkanlık Sarayı önüne geldiği iddia ediliyor. Önümüzdeki dakikalarda Mısır ordusundan bir açıklama yapılması bekleniyor.

Güncelleme 18:34
Mursi yandaşları Kahire’deki Raba el-Adaviye Camii’nde toplanıyorlar.

Güncelleme 18:26
Ordunun Başbakan ile bir araya gelerek yeni bir hükümet için görüşme yaptığı iddia ediliyor. Mursi’ye verilen süre dolmasına rağmen ordudan herhangi bir açıklama gelmedi.

Öte yandan Egypt Independent‘ın bildirdiğine göre, İçişleri Bakanı sıcak havadan bunalan Tahrir’deki kalabalığa su ve meyve suyu dağıtılması yönünde bir talimat verdi.

Güncelleme 18:08
Müslüman Kardeşlerin siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada, Cumhurbaşkanlığının, ordunun ültimatomunu reddettiği ifade edildi. Açıklamada, “ulusal uzlaşma” çağrısı yapılırken, biri dizi siyasi partinin hükümetin ulusal diyalog çağrılarını reddettiği iddia edildi.

“Geçici hükümet oluşturulması” çağrısının yapıldığı açıklamada, parlamento seçimleri gelecek aylara ertelenirken, yeni başbakana yeni parlamentonun karar vereceği ifade edildi. Mursi’nin istifası konusunda ise herhangi bir şey söylenmedi.

Açıklamada ayrıca, “Mısır’ın geriye doğru gideceğini ve anayasal meşruluğun ortadan kalkacağına inanlar hata yapıyor ” dendi.


Güncelleme 17:34
İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada, “halkı koruyacakları ve orduyla yan yana savaşacakları” sözünü verdi.

Güncelleme 17:25
Mısır Ordusu’nun Facebook hesabından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı El Sisi’nin, şu anda biri dizi dini ve siyasi temsilciyle toplantı gerçekleştirdiği ve toplantı sonrasında bir açıklamada bulunacağı bildirildi.

Güncelleme 17:12
İslamcı Cema el İslamiye partisi, taraftarlarını ve sokakta olan tarafları “sükunete” davet etti.

Tahrir’de bulunan yüz binler, “halk polis tek el” sloganı atıyor.

Güncelleme 17:10
Guardian’dan Patrick Kingsley, Devlet televizyonunu, düzenli ordu birliklerinin değil Mursi’nin denetimindeki Cumhuriyet Muhafızları’nın kontrol altına aldığını iddia etti.

Güncelleme 16:56
Ordu yetkilileri şu anda devlet televizyonunda. Mursi karşıtları da Tahrir Meydanı’nda toplanmaya başladı. Mursi destekçilerinin de Kahire’de sokağa çıktığı bildirildi.

Güncelleme 16:47
AFP’nin haberine göre, Ordu yetkililerinin şu anda canlı yayın için devlet televizyonunda bulunduğu bildirildi.

Bu arada, Giza valisinin dün gece yaşanan çatışmalardan sonra istifa ettiği bilgisi geldi.

Güncelleme 16:39
Mısır Ordusu, Mursi’ye tanıdığı 48 saatlik süreinin sonuna gelirken, yapacakları açıklama için henüz bir zaman belirlemediğini duyurdu. Ordu kaynakları daha önce, 48 satlik sürenin dolmasının ardından bir açıklama yapılacağını duyurmuştu.

Bu arada, Ordu’nun devlet televizyonunda canlı yayın ekibi dışında kalan çalışanları binadan çıkardığı bildirildi.

Güncelleme 16:11
Ordu müdahalesi başladı. Askerlerin devlet televizyonunu ele geçirdiği belirtiliyor.

Güncelleme 15:04
AFP; Genelkurmay Başkanı El Sissi’nin, muhalefet liderlerinden El Baradey, El Ezher Şeyhi ve Kıpti Papa ile bir toplantı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bu arada, Msır Ordusu’nın Mursi’ye tanıdığı süre TSİ ile 16:30’da doluyor.

Güncelleme 14:48
Mısır Silahlı Kuvvetleri, tüm siyasi grupları “yol haritasının” konuşulacağı toplantıya çağırdı.

Güncelleme 10:43
Mursi açıkça iç savaşa çağrıyor
Çarşamba günü bir açıklama yapan Mısır Muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü Khaled Daoud, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmeyi reddetmesinin ülkede iç savaşın başlaması anlamına geldiğini belirtti. Rusya’nın Sesi Radyosu’nun aktardığı habere göre, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu iç savaş için açık bir çağrıdır. Cumhurbaşkanı Mısır halkının istifa talebini yerine getirmeyi reddetmeye devam ediyor” dedi.

Milyonlarca Mısırlı, Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesi için dün de sokaklardaydı. Ancak Mursi yanlıları da Cumhurbaşkanına sahip çıkmak için sokağa çıktı. İslamcı Mursi yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda en az 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi ancak devletin yalnızca 4 kişinin ölümünü doğruladığı belirtildi.

Ülke bıçak sırtında
Pazar günü Mısır’da milyonlarca kişinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifasını talep etmesinin ardından Ordu da Pazartesi günü “halkın taleplerine yanıt verilmezse 48 saat içinde müdahil oluruz” diyerek bir muhtıra vermişti. Ordunun bu açıklamasına yanıt olarak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise “Ordu bu açıklamayı Cumhurbaşkanı’na danışmadan yapmıştır ve yanlış anlaşılacak ifadeler içermektedir. Mısır geri adım atmayacaktır” ifadelerine yer verilmişti. Ordunun verdiği süre ise bugün öğle saatlerinde doluyor.

Ordu yol haritasını açıkladı
Mısır Ordusu kaynakları Reuters’e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve muhalefetin Çarşamba gününe kadar anlaşamaması durumunda, anayasayı askıya alacağını, meclisi dağıtacağını ve kendi yol haritasını devreye sokacağını açıkladı. Yol haritasına göre, 1 yıllık geçici bir başkanlık konseyinin oluşturulacağı ve konseyde Anayasa Mahkemesi başkanı, savunma bakanı, siyasal partiler, gençlik örgütleri, El Ezher ve Kıpti Kilisesi’nden temsilcilerin yer alacağı ifade ediliyor.

Mursi’den yanıt: savaşacağız
Ordu’nın yol haritasını açıklamasını ardından ulusa seslenen Mursi yaptığı açıklamada, sonuna kadar direnecekleri mesajını verdi. Şu anda yaşanan krizin nedenin “Mübarek rejiminin kalıntıları” olduğunu ileri süren Mursi yaptığı uzun konuşmada, tekrar tekrar kendisini bir yıl önce iktidara getiren “demokratik sürecin meşruiyetini” savunacağını söyledi.

Yandaşlarını, “kötü niyetlilere” karşı “Devrimin herhangi bir bahaneyle çalınmasına izin vermeyin” diyerek uyaran Mursi, “Eğer [demokratik sürecin] meşruluğunu savunmanın bedeli benim kanım olacaksa, bu anayurdun güvenliğini ve istikrarını sağlamak için kendimi feda etmeye hazırım” dedi.

Ordu taleplerinde ısrarlı
Mursi’nin bu açıklamalarına yanıt olarak Ordu’nun resmi Facebook hesabından başka bir açıklama daha geldi. “Son saatler” başlığıyla yapılan açıklama, Ordu’nun talepleri konusunda kararlı olduğu şeklinde yorumlandı.

Açıklamada “Mısır’ı ve halkımızı teröristlere, radikallere ya da aptallara karşı savunmak için kendi kanımızı feda edeceğimize yemin ederiz” dendi.

Açıklama Mursi’nin son konuşmasından üç saat sonra yapılırken, askeri bir kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, ordunun bu açıklamasının, taleplerinden vazgeçmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

(soL- Dış Haberler)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Yorumlar