NETİZ TV
geleceğin net portalı

HAKLARINI ALAMAYAN İŞÇİLER 11 AYDIR DİRENİYOR

Yazar: Netiz Tv

REAL VE UYUM/MAKRO DİRENİŞÇİLERİ MEDİA MARKT VE MİGROS MAĞAZALARINDA KASA KİLİTLEME VE METRO’DA EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR
HAKLARINI ALAMAYAN İŞÇİLER 11 AYDIR DİRENİYOR
Real ve Uyum Direnişçilerinin Mücadelesi Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde devam ediyor. 11 aydır süren Real Direnişi ve 1 aydır geçen Uyum Direnişi İstanbul da ki AVM’lerde Media Markt ve Migros Mağazalar önlerinde devam ediyor. Valilikçe yasaklanan AVM eylemlerinin ardından direnişçi işçiler yeni eylem biçimleri ile geliştirdi.

Yasaklanan AVM eylemlerinden sonra Real ve Uyum İşçileri Media Markt ve Migros mağazalarına girerek kasa kilitleme eylemlerine başlamışlardı. Pazar günü İstanbul da 4 ayrı merkezde, Ankara da Mamak Metro Market önünde bir eylem yapıldı. İstanbul da ki eylemlere Real ve Uyum direnişçileri Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Sendikamız yöneticileri katıldı. Ankara da ki eyleme Real İşçileri ile birlikte Ankara Bölge Temsilcimiz katıldı.

Real ve Uyum/Makro İşçileri Meydan AVM Önündeki Eylemlerinden Vazgeçmiyor

Pazar Günü Direnişçi işçiler Daha Meydan AVM içinde toplandı ancak işçiler orada 5 otobüs çevik kuvvet, TOMA, çok sayıda sivil polis ve AVM’nin özel güvenlik ekibi karşıladı. Migros ve Media Markt mağaza önleri bariyerlerle kapatılmış durumdaydı.
Eylem Meydan AVM giriş kapısında çevik kuvvet gözetiminde yapıldı. Kapının önün polislerce kapatıldı.
Eylemde Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı. AVM’lerde eylemlerin yasaklanmasının işçilerin hak arayışlarını durdurmayacağını bugün burada yaptığımız eylemle bir kez daha göstermiş oluyoruz dedi. Eylem yasaklanması bu işin çözümü değildir. Çözüm Metro, Media Markt, Migros, Makro’nun işçilerin yasal haklarının ödenmesiyle çözülür. İşçiler haklarını alana kadarda Nakliyat-İş Sendikası olarak işçilerin mücadelesine sahip çıkmaya devam edecek.
ALİ Rıza Küçükosmanoğlu, 3000 işçi hakkı gasp edilmiş ama kendini sendikacı zannedenlerden ses çıkmıyor. Kaç işçinin daha hakkının gasp edilmesini bekliyorlar ifadesini kullandı. Daha ne zamana kadar sessiz kalacaksınız dedi. Hakları gasp edilen Nakliyat dışında hiçbir sendika bu mücadeleyi görmüyor vurgusunu yaptı..

Eylemde Real ve Uyum İşçileri direniş süreçlerini anlattılar. Direniş kararlılıklarını dile getirdiler. Yıllarca çalıştıkları alın terlerini, kıdem tazminatlarını gasp ettirmeyeceklerini vurguladılar. Metro, Media Markt, Migros’un tüm mağazaları eylem alanları olmaya devam edeceğini vurguladılar. Nakliyat-İş Sendikasının öncülüğünde haklarını alacaklarını vurguladılar.
Buradaki eylem AVM önünde yapılan oturma eylemi ile son buldu.

Real Ve Uyum/Makro İşçileri Bir Kez Daha Media Markt’ta Kepenk İndirtti

Meydan AVM önündeki eylemden sonra Ümraniye Media Markt’a alışveriş yapmaya gidildi ama Media Markt yönetimi teyakkuz halinde olduğu için işçileri görür görmez kapılarına kilit vurdu, kepenkleri kapattı.
Burada da bir basın açıklaması ve konuşmalar yapıldı. Real işçileri haklarına aramaya devam edeceklerini belirtiler. Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise Media Markt önce işçilerin haklarını gasp etti şimdi ise alışveriş yapma hakkımız gasp ediyor dedi. Ne yaparsa yapsın mücadele sürüyor, eylemlerimiz devam edecek. İşçilerin hakları ödenmediği taktirde Media Markt kepenklerini kapatmaya devam edecek.

Ataşehir MİGROS’ta Kasalar Kilitlendi

Media Markt önündeki eylemden sonra Migros Ataşehir Genel Müdürlüğü yanındaki Migros Mağazasına geçildi. Migros mağazası önünde çevik kuvvet ekibi tarafından sarılmış durumdaydı ancak buna rağmen mağazaya alışveriş yapmaya girildi. Kısa zaman içinde kasaların önünde kuyruklar oluşmaya başladı. Kasiyerler işçilerin yapmış olduğu alışveriş işlemlerini yapmayarak kasalarını kapattılar. Bunun üzerine müşteriler tepki vermeye başladı. Migros yönetimini protesto ettiler. İşçilerin haklarını verilmesini istediler, İşçiler haklarını alana kadar alışveriş yamayacağını söyleyerek mağazayı terk eden çok sayıda müşteri oldu. Yarım saatten fazla içeride kalan Uyum/Makro, Real İşçileri alkışlarla mağaza dışına çıktı. Mağaza önünde sloganlar atarak eylemi sonlandırdılar.

Real ve Uyum/Makro Direnişçileri Kozyatağı Metro Mağazasını Unutmadılar

Migros mağazasında ki kasa kilitleme eyleminden sonra Pazar günü yapılacak dördüncü eylemi gerçekleştirmek için Kozayatağı Metro önüne geçildi.

Kozyatağı Metro önünde de işçileri çevik kuvvet karşıladı.

Kozyatağı Metro önünde yapılan eylemde işçiler konuşmalar yaptı. Metro AG Real işçilerin haklarından yasal olarakta, Yargıtay kararlarınca da, Prof. Fevzi Şahlananın raporuna göre de sorumludur. Bu sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Real işçileri olarak 11 aydır Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direndiklerini, gerekirse 11 ay daha direneceklerini vurguladılar. Ama mutlaka haklarını alacaklarını belirttiler. Uyum/Makro işçileri de konuşmalarında sınıf dayanışmasıyla kazanan işçiler olacak vurgusu yaptılar.

Ankara Mamak Metro Önünde Real Direnişçileri Haklarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz

Real Market Direnişçileri Nakliyat-İş öncülüğünde, Pazar günü Ankara da Mamak Metro önünde saat 14:00’da bir basın açıklaması yaptı. Eyleme işçilerle birlikte nakliyat-İş Bölge Temsilcisi Bayram Karkın katıldı.
Eylemde Bayram Karkın bir konuşma yaptı. Karkın konuşmasında Metro’nun sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. Ankara’da OHAL yasaklamalarına rağmen bugüne geldiğini dile getirdi. Bundan sonrada eylemler devam edecek dedi.
Real Direnişçileri konuşmalarında biz sadaka değil gasp edilen haklarımızı istiyoruz. Bugüne kadar yılmadık, yılmayacağız, haklarımızı alacağız. Kazanan biz olacağız dediler.
Eylem sloganlarla son buldu.
Eylemlerde “Makro – Migros Yasal Haklarımız Gasp Edilemez” ve “Haklarımız Gasp Edenlere İşçi Düşmanlığına Ortak olma Metro Ve Media Markt’tan Alışveriş Yapma” pankartları açıldı. Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez, Davamız Ekmek Davasıdır, Migros’a Girme Zulme Ortak Olma, Metro’ya- Media Markt’a Girme Zulme Ortak Olma, Tazminat Hakkımız Söke Söke Alırız, İşçiye Destek Migros’a Boykot, İşçiye Destek Metro’ya-Media Markt’a Boykot, İşçiye Destek Migros’a Boykot, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Yılmadık Yılmayız Kazanacağız, Direne Direne Kazanacağız sloganları atıldı ve dövizleri açıldı.

Real ve Uyum/ Makro işçilerin eylemleri Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde devam ediyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Yorumlar