NETİZ TV
geleceğin net portalı

Çin’in Suriye’de çözüm için çabaları artıyor

Çin’in Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, sorunun son derece karmaşık olduğuna işaret ederek, çözüm için tek doğru seçeneğin siyasi diyalog olduğunu vurguladı.

Xie Xiaoyan, Çin’in önümüzdeki günlerde bu konuda arabuluculuk çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.

Çin’in Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, Suriye’de güvenlik durumunun yeniden gerginleştiği bir dönemde Ortadoğu turuna çıktı.

Çin’in çabaları artıyor

Özel elçi Xie, Mısır’daki temaslarını tamamladıktan sonra Brüksel’e geçerek, başta AB Dış Eylem İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Jean Christophe Belliard olmak üzere bazı AB yetkilileriyle görüştü.

Xie görüşmenin ardından basına verdiği demeçte, Çin ve AB’nin Suriye sorununun çözümüne büyük önem verdiğine işaret ederek, son ziyaretle bu ay ikinci kez AB’ye geldiğini söyledi.

Xie Xiaoyan, Çin hükümetinin öteden beri Suriye sorununun çözümü için tek doğru seçeneğin siyasi diyalog olduğunu savunduğunu belirtti. Sorunun çözülmesi için BM’nin ilgili kararlarına sadık kalınması gerektiğine dikkat çeken Xie, ateşkes, siyasi görüşme, insani yardım ve terörle mücadele olmak üzere dört yönde çalışmaların yürütülmesi çağrısı yaptı. Çözüm sürecinin Suriye halkı tarafından yönetilmesinin önemine değinen Xie, ilgili tarafların da birbirlerinin içişlerine karışmama ilkesine sadık kalmaları çağrısında bulundu. Xie bu konuda şunları kaydetti:

“Dış müdahale daha büyük acılar getiriyor”

“Suriye’nin nasıl bir yönetim ve ne tip bir anayasayla yönetileceğine dış güçler değil, Suriye halkı ve bu ülkedeki siyasi gruplar istişare yoluyla karar vermeli. Gerek Irak’ta, gerekse Libya’da, hatta Mısır’daki siyasi gerçekler artık şunu kanıtladı: Dış müdahale işe yaramaz, kötü sonuçlara ve daha büyük karmaşaya yol açar. Bu tip dış müdahaleler bu ülkelerin halklarına daha büyük acılar yaşattı.”

Çin’in Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan, sorunun çözümünde Çin’in hep arabuluculuk yaptığını kaydetti:

“Suriye sorununun çözülmesinde Çin diğer taraflardan farklı bir pozisyonda bulundu. Yani, ilgi tüm taraflarla etraflıca temaslar kurduk. Tabii, bir veya iki görüşmeden belki nihai sonuca varılamayabilir, ancak biraz zaman geçtikten sonra tarafların Çin’in bazı görüşlerini kabul etmiş oldukları görürsünüz. Yaptığım temaslarda ilgili taraflar Çin’in oynadığı rolü takdirle karşıladılar. Çin’in daha büyük rol oynamasını temenni ediyorlar.”

Xie Xiaoyan, BM Genel Sekreterinin Suriye sorunu özel elçisi Staffan De Mistura ile çok sayıda görüşme yaptı. Bu görüşmelerin her birinin verimli geçtiğine dikkat çeken Xie, bunların Çin’in özel rolünü gösterdiği görüşünde.

Xie, sadece Suriye sorunu değil, küresel ölçekte pek çok sorunun çözümünde aktif rol oynadıklarını ifade etti:

“Uluslararası arenada barış destekçisi ve arabulucu rol üstlenen Çin, sadece Suriye sorununun çözülmesi için olumlu rol oynamakla sınırlı kalmadı, aynı zamanda birçok küresel sorununun çözülmesine önemli katkı sağladı. Çin hükümeti, sıcak küresel sorunların hemen hepsine özel elçi atadı. Bu Çin diplomasi tarihinde ender rastlanan bir durum. Elbette bu Çin’in daha aktif bir dış politika izleme kararlılığını gösteriyor. Biz, büyük devlet olma sorumluluğunu yerine getirmeye, böylece bölgesel istikrar ve dünya barışının korunması için elimizden geleni yapmaya hazırız.”

Özel elçi Xie Xiaoyan, Suriye’de siyasi krizin ve savaşın sona ermesinin ardından Çin işletmelerinin yeniden yapılanma çalışmalarına katılma kapasitesine sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak:CRI

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Yorumlar